Филмът „Клас 90“ бе представен на кинофестивала „Златна роза“ във Варна. Той разказва за класовата среща на съученици, дипломирани през 1990 г., които се събират 30 години след завършването на гимназия, но купонът им се оказва равносметка и разголване на старите болки, несбъднатите мечти и настоящите съдби. Сценарият е писан от Станислав Тодоров - Роги и Бойко Боянов, който е режисьор на лентата. Оператор е Мартин Балкански, музиката е на Румен Бояджиев-син.
Обща изложба на Радосвета Желязкова и Ангел Веселинов ще бъде представена в галерия „Контраст“. Експозицията ще бъде открита на 10 октомври като част от серията изложби „Нови имена в изкуството“.
Инициативата е на галерия „Контраст“ и онлайн галерията „КупиИзкуство.БГ“. „Целта им е да представят автори, които живеят и работят в България, имат сериозно онлайн присъствие и продажби в чужбина, но творчеството им не е широко познато на българската публика. Общото между авторите е, че рисуват реалистично маслена живопис – нещо все по-рядко срещано в България“, разказват от екипа.
Радосвета Желязкова живее и работи в София. Завършила е „Живопис и рисуване“ в Художествена академия „Риачи“ във Флоренция и специалност „Живопис“ в Националната художествена академия
Два дни на музиката в киното организират от екипа на Хилда Казасян и Плевенска филхармония през октомври във Варна - на 21 октомври с концерт-спектакъла "Да послушаме кино" (с българска филмова музика) и на 22 октомври със спектакъла "Световното кино в музика" (с популярни мелодии от световните филмови ленти - "Имало едно време в Америка", "Кръстникът", "Убий Бил", "Кабаре", "Флашданс", "Хубава жена", филмите на Чарли Чаплин), съобщават организаторите на събитието от екипа на Казасян.
На сцената на варненския Фестивален и конгресен център освен солистите Хилда Казасян, Теодосий Спасов и Васил Петров и Плевенска филхармония под диригентството на Борислав Йоцов, ще бъдат и едни от най-добрите български джазови музиканти: Живко Петров - пиано, Христо Йоцов - барабани, Димитър Карамфилов - контрабас, Михаил Йосифов - тромпет. За още по-силно въздействие на концертите ще има
Изложба "Добри Желязков Фабрикаджията - първият български предприемач" ще бъде открита на площад „Цар Освободител“ в Сливен на 16 октомври, съобщиха организаторите от Националния текстилен музей в града.
Тя се реализира със съдействието на Община Сливен.
Експозицията представя историческото значение на делото на Добри Желязков, неговия жизнен път и значението на Сливен за промишления преход. Представлява 10 винилови платна за експониране на открито.
Посвещава се 190-ата годишнина от началото на българската индустриализация. По повод годишнината на 21 октомври в Регионалния исторически музей „Д-р Симеон Табаков“ ще бъде открита юбилейна изложба „190 години от началото на текстилната индустрия на Балканите“.
На юбилея е посветен и тазгодишното тридесето издание на Традиционния ученически конкурс за рисунка „Аз и м
В България има много добри актьори и световни режисьори имат избор между големи таланти в кастингите за пиеси на международно ниво. Това е заявил актьорът и режисьор Джон Малкович, цитиран от Народния театър по повод предстоящия си ангажимент като гостуващ режисьор в най-голямата ни трупа.
През ноември е премиерата на антивоенната пиеса „Оръжията и човекът“ на Бърнард Шоу, която Малкович поставя у нас. Идния месец той започва активна работа с избраните актьори.
Това е второто му гостуване в Народния театър след „В самотата на памуковите полета“ през 2023 г.
„В Народния театър „Иван Вазов“ имах възможността да избирам между поне четирима подходящи актьори за всяка една роля. Бях подготвен, че ще срещна толкова високо ниво поради ли
Служителите на музея „Уфици“ във Флоренция и другите галерии в италианската област Тоскана излизат на 5 ноември в стачка поради спор около трудовите договори, предаде италианската новинарска агенция АНСА, позовавайки се на днешно изявление на профсъюзите.
В стачката ще участват около 200 души, занимаващи се с продажба на билети, охрана и приемане на посетители в „Уфици“, двореца "Пити", Музейния комплекс на Тоскана и други.
„Ще има още една стачка след тази през юли 2023 г., защото директорът на „Уфици“ Симоне Верде ни информира, че по същество се е разграничил от документа, подписан от бившия директор Айке Шмит на 19 декември 2023 г., който е резултат от споразумение, което има за цел да защити всички работници при промени в договорите за всички въпросни музеи“, съобщиха профсъюзите.
Работата по филма е започнала преди шест години, когато Бойко Боянов предлага на своя състудент от НАТФИЗ Станислав Тодоров - Роги да работят заедно по сценария, каза след прожекцията Боянов. Историята е изградена първоначално около един главен герой, но при участие в програма за развитие на проекти в Гърция, те получават предложение да опитат да разкажат случващото се през всички герои и възприемат съвета.
„Съчинявахме героите стъпвайки на нашите спомени и описвайки неща, на които сме свидетели, ползвайки целия си жизнен опит. Всичко е измислено, но преживяно от нас, тоест има едно смесване на реалност и фикция“, обясни Бойко Боянов. По думите му персонажите нямат прототипи. Сред тях има министър, журналистка, адвокат, банкерка, бизнес дама, актьор.
Операторът Мартин Балкански посочи, че при първата среща с историята, се зачудил как ще заснеме тази среднощна среща на съученици след 30 години в идиличен хотел в планината, но после си дал сметка, че нощта ще му помогне да създаде хубави кадри.
Критиката отбеляза постижението на режисьора да избере подходящите актьори и да ги обедини в хомогенен колектив в „Клас 90“. Ролите се изпълняват от Юлиан Вергов, Параскева Джукелова, Стефка Янорова, Любомир Нейков, Роберт Янакиев, Надя Конакчиева, Стефан Денолюбов, Биляна Петринска, Георги Златарев, Катрин Йене, Людмила Митева, Елена Атанасова.
Киноведът проф. Иво Драганов подчерта, че много важно за възприемането на филма е контекста на времето на едно поколение, което е „ударено“ от избухването на демокрацията. Това са млади хора, вече попарени от една система, извървели различен път, но в сянката на Държавна сигурност, посочи той. Според него това е филм за публиката и ще привлече много хора в киносалоните. Кинокритикът проф. Божидар Манов също смята, че филмът е хубав, защото притежава вярната психология на поколението с неговите архетипи. Персонажите имат точното поведение и кастингът е много добър, а работата на режисьора е премерена, добави той и също предрече добра екранна съдба на лентата.
Актрисата Тилда Суинтън е благодарна за ролята си във филма на Педро Алмодовар „Съседната стая“, предаде Асошиейтед прес. Според нея идеята е, че хората, когато са неизличимо болни, трябва да имат възможността и избора да умрат при собствени условия и това не е престъпление.
„Има много страни по света, в които не е престъпление да се помага на неизличимо болен човек да организира собственото си умиране“, каза Суинтън в интервю за Асошиейтед прес.
„Чувствах се наистина благословена от тази възможност. Толкова много от нас са били в ситуацията, в която се намира героинята на Джулиан Мур, когато от нея се иска да бъде свидетел на умиращ човек. Да бъдеш в позиция на свидетел е нещо, което съм преживяла много пъти в живота си, когато съм била съвсем млада“, допълни Суинтън.
„През 2020 година имах удоволствието да участ
Сопраното Александрина Михайлова дебютира като Микаела в „Кармен“ на Бизе, на сцената на Софийската опера.
Събитието е на 13 октомври, съобщават от операта.
Припомнят, че преди една година певицата направи своя дебют в „Бохеми“ от Джакомо Пучини, в ролята на Мюзета.
Михайлова е от любимите ученици на Райна Кабаиванска, посочват от операта. Явява на прослушване при голямата българска оперна актриса през 2016 година. През 2013 година печели първа награда на международния конкурс „Франц Шуберт“ в Русе и участва в концерт на лауреатите в дом „Витгенщайн“ във Виена през 2014 година. Година по-късно печели специалната награда на името на Гена Димитрова на конкурса Viva Voce в София, както и награда за най-добър млад изпълнител на
Мариела Гемишева представя инсталация-пърформанс за концептуалната мода.
Проектът „Изглеждам и съм“ ще бъде презентиран на 18 октомври в галерия „Структура“, съобщават организаторите.
„Проектът „Изглеждам и съм” е замислен като форма на представяне и „консумация“ на концептуална мода извън традиционната конвенция и функция на модния дизайн. Тук модата присъства едновременно като медия и като експериментално поле, където облеклото е само средство за игра със собствената личност или за своеобразно изследване на взаимоотношенията между личност и облекло“, разказват от екипа.
По думите на организаторите „Изглеждам и съм“ представлява пърформанс или скулптурна композиция от живи модели, облечени в последната модна колекция на авторката от 11 силуета в една единствена конструкция с име „ска
Живопис с морско вдъхновение представя новата изложба на музея „Георги Велчев“, филиал на Градската художествена галерия, във Варна, съобщиха от културния институт.
В експозицията са включени картини на 12 творци. Всеки от тях е свързан с Варна.
Публиката може да види творби на Албена Коева, Боряна Симеонова, Боян Боев, Васил Василев, Велина Гребенска, Георги Йорданов, Деан Даракчиев, Иван Минчев, Пламен Аврамов, Стефан Кулев, Христо Христов и Цветан Кръстев.
Всеки от тях е изкушен от морския пейзаж, от линиите на бреговете и водата, от бриза или покоя на природата.
По традиция всяка година през август художественият музей „Георги Велчев“ прави изложба със заглавие “Море”.
Настоящата експозиция може да бъде разгледана от 22 август до 21 септември.